Škodljivi vplivi nespečnosti na naše telo

Nespečnost ima veliko negativnih posledic na vaše telo. Problematičen ni samo neprestani občutek utrujenosti in pomanjkanja energije. Posledice so lahko veliko bolj daljnosežne in škodljive. Obstaja veliko različnih vzrokov za nastanek motnje spanja. Nekateri vzroki so posledica fiziološkega neravnovesja v telesu, drugi so posledica vplivov iz okolja, tretji pa so posledica naših vsakodnevnih razvad.

Motnje spanja in posamezne faze spanca

Motnje spanja se pojavljajo v različnih fazah. Nekatere se začnejo že na začetku spanja v fazi dremavosti, druge tekom rahlega spanca, tretje med globokim oziroma valovitim spanjem, četrte pa med REM spanjem. Slednja faza vsebuje tudi najmočnejšo možgansko aktivnost med počitkom. Posamezniki se zaradi pogostega zbujanja zjutraj počutijo nenaspane in utrujene. S tem občutkom se soočajo vsi ljudje tekom različnih obdobij v življenju. Pomembno je, da najdemo vzroke za nespečnost in jih pravočasno odpravimo. Naše telo za normalno delovanje in miselne procese potrebuje dovolj dolg  ter kvaliteten spanec.

Zdravstvena tveganja

Pomanjkanje kvalitetnega počitka ima veliko bolj drastične posledice na naše telo, kot si lahko predstavljamo. Nespečnost je vzrok za veliko zdravstvenih težav. Vpliva na bolezni srca, astmo, nastanek kroničnih dihalnih težav, visok pritisk, vnetja, bolečine, prebavne težave, debelost, depresijo in celo na prezgodnjo smrt.

Količina počitka je odvisna tudi od telesne aktivnosti in starosti

Vsak potrebuje različno količino spanca. Otroci potrebujejo več časa za počitek kot odrasli in starostniki. Dolžina je seveda tudi odvisna od naše telesne aktivnosti, stresa, miselne obremenjenosti, bolezni in podobno. Odrasli potrebujejo med 6 do 8 ur nemotenega spanca, da se lahko soočijo z vsakodnevnimi izzivi.  Krajša nespečnost ni zelo škodljiva za naše telo. Pod krajšo ali prehodno nespečnost smatramo nespečnost od nekaj dni do približno 14 dni. V primeru, da težave trajajo tri tedne ali celo dlje, pa gre že za kronično nespečnost. V tem primeru je obvezno, da obiščemo zdravnika in najdemo vzrok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *